/assets/images/headerlogos/TVWEEK-logo.svg
TV

And the Logie goes to...All the winners at the 62nd TV WEEK Logie Awards

Congratulations!

By Alex Lilly
After a two year hiatus, the 62nd TV WEEK Logie Awards officially lit up our screens!
Held within The Star Gold Coast Entertainment Precinct at the Gold Coast Convention and Exhibition Centre, the stars walked the red carpet and sat down to see who would take home the lucrative awards.
Hamish Blake, Julia Morris, Karl Stefanovic, Melissa Leong, Ray Meagher, Sonia Kruger and Tom Gleeson were all up for the coveted Gold Logie, but there are still many other categories to celebrate!
This year someone received the Bert Newton Award for Most Popular Presenter that was renamed in honour of the late TV legend. The award was presented by Bert's wife, Patti Newton.
"We are so thrilled Bert is being recognised this way and will be part of the Logies every year moving forward. It was such a big part of his career and he just loved it, so I know he would be pretty pleased with this honour," she said.
Keep scrolling to see all the winners at the 62nd TV WEEK Logie Awards.
Patti Newton presented the Bert Newton Award for Most Popular Presenter in honour of her late husband. (Image: Nine)
TV WEEK GOLD LOGIE FOR MOST POPULAR PERSONALITY ON AUSTRALIAN TELEVISION
WINNER: Hamish Blake (LEGO Masters Australia)
Julia Morris (I'm A Celebrity… Get Me Out Of Here!)
Karl Stefanovic (Today, 60 Minutes)
Melissa Leong (MasterChef Australia, Celebrity MasterChef Australia)
Ray Meagher (Home And Away)
Sonia Kruger (Big Brother, Holey Moley, Dancing with The Stars: All Stars, The Voice, The Voice Generations)
Tom Gleeson (Hard Quiz)
TV WEEK SILVER LOGIE FOR MOST POPULAR ACTOR
Bernard Curry (Wentworth)
WINNER: Guy Pearce (Jack Irish)
Hugo Weaving (Love Me)
Ray Meagher (Home and Away)
Rodger Corser (Doctor Doctor)
Stephen Peacocke (RFDS)
TV WEEK SILVER LOGIE FOR MOST POPULAR ACTRESS
Ada Nicodemou (Home and Away)
Anna Torv (The Newsreader)
Bojana Novakovic (Love Me)
Deborah Mailman (Total Control)
WINNER: Kitty Flanagan (Fisk)
Sophie Dillman (Home and Away)
BERT NEWTON AWARD FOR MOST POPULAR PRESENTER
Carrie Bickmore (The Project)
WINNER: Hamish Blake (LEGO Masters Australia)
Leigh Sales (7:30)
Melissa Leong (MasterChef Australia, Celebrity MasterChef Australia)
Sonia Kruger (Big Brother, Holey Moley, Dancing with the Stars: All Stars, The Voice, The Voice Generations)
Tom Gleeson (Hard Quiz)
Natalie Bassingthwaighte and Daniel MacPherson paid tribute to Neighbours. (Image: Getty)
GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST POPULAR NEW TALENT
Alessandra Rampolla (Married At First Sight)
Carlos Sanson Jr (Bump)
Matt Evans (Home And Away)
Melanie Bracewell (The Cheap Seats)
WINNER: Tony Armstrong (News Breakfast)
Will Lodder (Love Me)
MOST POPULAR DRAMA PROGRAM
Doctor Doctor, 9Network
WINNER: Home And Away (Seven Network)
Love Me (BINGE and FOXTEL)
RFDS (Seven Network)
The Newsreader (ABC)
Total Control (ABC)
MOST POPULAR ENTERTAINMENT PROGRAM
Anh's Brush with Fame (ABC)
WINNER: Gogglebox Australia (FOXTEL/NETWORK 10)
Hard Quiz (ABC)
Lego Masters Australia (9Network)
The Masked Singer Australia (Network 10)
The Voice Australia (Seven Network)
MOST POPULAR PANEL OR CURRENT AFFAIRS PROGRAM
7.30 (ABC)
Australian Story (ABC)
A Current Affair (9Network)
Four Corners (ABC)
The Front Bar (Seven Network)
WINNER: The Project (Network 10)
MOST POPULAR COMEDY PROGRAM
Aftertaste (ABC)
Fisk (ABC)
WINNER: Have You Been Paying Attention? (Network 10)
Shaun Micallef's Mad As Hell (ABC)
The Hundred with Andy Lee (9Network)
The Cheap Seats (Network 10)
MOST POPULAR REALITY PROGRAM
The Block: Fans Vs Faves (9Network)
Celebrity Apprentice Australia (9Network)
I'm A Celebrity…Get Me Out Of Here (Network 10)
Married At First Sight (9Network)
WINNER: MasterChef Australia (Network 10)
SAS Australia (Seven Network)
MOST POPULAR LIFESTYLE PROGRAM
Better Homes and Gardens (Seven Network)
Bondi Rescue (Network 10)
Gardening Australia (ABC)
Love It Or List It Australia (FOXTEL)
The Living Room (Network 10)
WINNER: Travel Guides (9Network)
TV WEEK SILVER LOGIE - MOST POPULAR AUSTRALIAN ACTOR OR ACTRESS IN AN INTERNATIONAL PROGRAM
Angourie Rice (Mare of Easttown)
WINNER: Jacki Weaver (Yellowstone)
Murray Bartlett (The White Lotus)
Sarah Snook (Succession)
Troye Sivan (Three Months)
Yvonne Strahovski (The Handmaids Tale)
Hamish took home the ultimate Gold Logie. (Image: Nine)
2022 MOST OUTSTANDING AWARDS
TV WEEK SILVER LOGIE - MOST OUTSTANDING DRAMA SERIES
Bump (Stan)
Love Me (BINGE and FOXTEL)
RFDS (Seven Network)
WINNER: The Newsreader (ABC)
Wentworth – The Final Sentence (FOXTEL)
TV WEEK SILVER LOGIE – MOST OUTSTANDING MINISERIES OR TELEMOVIE
WINNER: Fires (ABC)
New Gold Mountain (SBS)
The End (FOXTEL)
The Tourist (Stan)
The Unusual Suspects (SBS)
TV WEEK SILVER LOGIE – MOST OUTSTANDING ACTOR
Hugo Weaving (Love Me)
Jamie Dornan (The Tourist)
WINNER: Richard Roxburgh (Fires)
Sam Reid (The Newsreader)
Scott Ryan (Mr Inbetween)
The cast of Bump on the TV WEEK Logie Awards red carpet. (Image: TV WEEK)
TV WEEK SILVER LOGIE - MOST OUTSTANDING ACTRESS
WINNER: Anna Torv (The Newsreader)
Claudia Karvan (Bump)
Deborah Mailman (Total Control)
Isla Fisher (Wolf Like Me)
Miranda Otto (Fires)
TV WEEK SILVER LOGIE – MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR
WINNERS: Colin Friels (Wakefield)
Damon Herriman (The Tourist)
Hugh Sheridan (Back To The Rafters)
Matt Nable (Mr Inbetween)
William McInnes (The Newsreader)
TV WEEK SILVER LOGIE – MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS
WINNER: Heather Mitchell (Love Me)
Katrina Milosevic (Wentworth -The Final Sentence)
Mabel Li (New Gold Mountain)
Noni Hazlehurst (The End)
Rachel Griffiths (Total Control)
MOST OUTSTANDING ENTERTAINMENT OR COMEDY PROGRAM
Hard Quiz (ABC)
WINNER: Lego Masters Australia (9Network)
Shaun Micallef's Mad As Hell (ABC)
The Masked Singer Australia Australia (Network 10)
The Voice Australia (Seven Network)
MOST OUTSTANDING REALITY PROGRAM
Beauty and The Geek (9Network)
Celebrity Apprentice Australia (9Network)
WINNER: I'm A Celebrity…Get Me Out of Here! (Network 10)
MasterChef Australia (Network 10)
SAS Australia (Seven Network)
MOST OUTSTANDING NEWS COVERAGE OR PUBLIC AFFAIRS REPORT
60 Minutes – 'Nazi's Next Door' (9Network)
7News – War In Ukraine (Seven Network)
Four Corners – Bursting The Canberra Bubble (ABC)
Insight – Intimate Terrorism (SBS)
WINNER: The Project – Brittany Higgins Interview (Network 10)
MOST OUTSTANDING SPORTS COVERAGE
2021 AFL Grand Final (Seven Network)
2021/2022 Fox Cricket Ashes Coverage (FOXTEL)
2022 Australian Open Women's Final (9Network)
WINNER: Olympic and Paralympics Games Tokyo 2020 (Seven Network)
State of Origin – Game 1 (9Network)
MOST OUTSTANDING CHILDREN'S PROGRAM
WINNER: Bluey (ABC)
Dive Club (Network 10 and Netflix Australia)
Hardball (ABC)
Little J and Big Cuz (NITV, ABC)
Mikki Vs The World (ABC)
MOST OUTSTANDING FACTUAL OR DOCUMENTARY PROGRAM
Burning (Amazon Prime Video)
Firestarter – The Story of Bangarra (ABC)
WINNER: Incarceration Nation (NITV)
See What You Made Me Do (SBS)
The School That Tried To End Racism (ABC)

read more from

/assets/images/headerlogos/TVWEEK-logo.svg