/assets/images/headerlogos/TVWEEK-logo.svg
TV

TV WEEK Logie Award Winners 2010 to 2017

See the full list of winners below.

By TV Week team

TV WEEK Logie Award winners 2017

DATE: Sunday, 23rd April, 2017
BROADCAST ON: Nine Network
PERFORMERS: Andy Grammer, Casey Donovan, James Blunt, Jess Mauboy
VENUE: Palladium Ballroom, Crown Towers, Melbourne
TV WEEK GOLD LOGIE – Best Personality On Australian TV
Samuel Johnson (Molly) (Channel Seven)
Best Actor
Samuel Johnson (Molly) (Channel Seven)
Best Actress
Jessica Marais (Love Child/The Wrong Girl) (Nine Network/Network Ten)
Best Presenter
Waleed Aly (The Project) (Network Ten)
Best New Talent
Rob Collins (Cleverman/The Wrong Girl) (ABC/Network Ten)
Best Drama Program
Molly (Channel Seven)
Best entertainment program
Have You Been Paying Attention? (Network Ten)
Best news panel or current affairs program
The Project (Network Ten)
Best reality program
The Block (Nine Network)
Best sports program
The NRL Footy Show (Nine Network)
Samuel Johnson at the 2017 TV WEEK Logies.
Best lifestyle program
The Living Room (Network Ten)
Best factual program
Gogglebox Australia (Foxtel – LifeStyle/Network Ten)
Graham Kennedy Award For Most Outstanding Newcomer
Elias Anton (Barracuda, ABC)
Most Outstanding Drama Series
A Place To Call Home (Foxtel – Showcase)
Most Outstanding Miniseries or Telemovie
The Kettering Incident (Foxtel – Showcase)
Most Outstanding Actor
Henry Nixon (The Kettering Incident, Foxtel – Showcase)
Most Outstanding Actress
Anna Torv (Secret City, Foxtel – Showcase)
Most Outstanding Supporting Actor
Damon Herriman (Secret City, Foxtel – Showcase)
Most Outstanding Supporting Actress
Debra Lawrance (Please Like Me, ABC)
Most Outstanding Entertainment Program
Have You Been Paying Attention? (Network Ten)
Most Outstanding Comedy Program
Please Like Me (ABC)
Most Outstanding Children's Program
Little Lunch: The Nightmare Before Graduation (ABC ME)
Most Outstanding Sports Coverage
Rio 2016 Olympic Games (Channel Seven)
Most Outstanding News Coverage
"Sky News Election Coverage 2016" (Sky News, Sky News/Foxtel)
Most Outstanding Public Affairs Report
"Australia’s Shame" (Four Corners, ABC)
Most Outstanding Factual or Documentary Program
Conviction (ABC)
The cast of Please Like Me at the TV WEEK Logie Awards.

TV WEEK Logie Award winners 2016

DATE: Sunday, 8 May, 2016
BROADCAST ON: Nine Network
PERFORMERS: Delta Goodrem, Conrad Sewell, Jimmy Barnes
VENUE: Palladium Ballroom, Crown Towers, Melbourne
Best Personality on Australian Television
Waleed Aly (The Project - Network Ten)
Best Actress
Jessica Marais (Love Child - Nine Network)
Best Actor
Erik Thomson (800 Words - Channel Seven)
Best Presenter
Waleed Aly (The Project - Network Ten)
Most Outstanding Actress
Deborah Mailman (Redfern Now: Promise Me - ABC)
Most Outstanding Actor
Alex Dimitriades (The Principal - SBS)
Most Outstanding Drama Series
Glitch (ABC)
Most Outstanding Miniseries or Telemovie
The Secret River (ABC)
Most Outstanding Supporting Actress
Celia Ireland (Wentworth - Foxtel)
Jessica Marais at the TV WEEK Logie Awards.
Most Outstanding Supporting Actor
Tim Minchin (The Secret River - ABC)
Best New Talent
Adam Dovile (Better Homes And Gardens - Channel Seven)
Best Lifestyle Program
The Living Room (Network Ten)
Best Sports Program
The NRL Footy Show (Nine Network)
Best Entertainment Program
Family Feud (Network Ten)
Best Reality Program
The Block (Nine Network)
Best Drama Program
Home And Away (Channel Seven)
Best Factual Program
Gogglebox (Foxtel/Network Ten)
Best News Panel or Current Affairs Program
The Project (Network Ten)
Most Outstanding Children's Program
Ready For This (ABC)
The cast of Home And Away accepting their Logie.
Most Outstanding Entertainment Program
Gruen (ABC)
Most Outstanding News Coverage
Parramatta Shooting (Seven News - Channel Seven)
Most Outstanding Public Affairs Report
The Killing Season (ABC)
Most Outstanding Sports Coverage
KFC T20 Big Bash League (Network Ten)
Most Outstanding Newcomer - Actress
Melina Vidler (800 Words - Channel Seven)
Most Outstanding Newcomer - Actor
Joel Jackson (Peter Allen: Not The Boy Next Door - Channel Seven)
Graham Kennedy Breakthrough Star of Tomorrow
Ky Baldwin (Peter Allen: Not The Boy Next Door - Channel Seven)
Hall Of Fame
Noni Hazlehurst
Noni Hazlehurst.

TV WEEK Logie Award winners 2015

DATE: Sunday, May 3, 2015
BROADCAST ON: Nine Network
PERFORMERS: Ricky Martin, Meghan Trainor, The Script.
VENUE: Palladium Ballroom, Crown Towers, Melbourne
Most Popular Personality On TV
Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
Most Popular Actress
Asher Keddie, Offspring, Channel 10
Most Popular Actor
Stephen Peacocke (Home And Away, Channel Seven)
Most Popular Presenter
Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
Most Outstanding Miniseries or Telemovie
Devil’s Playground (FOXTEL/Showcase)
Most Outstanding Actor
Luke Arnold (INXS: Never Tear Us Apart, Seven Network)
Most Outstanding Actress
Danielle Cormack (Wentworth, FOXTEL/SoHo)
Most Outstanding Entertainment Program
The Voice (Nine Network)
Most Popular New Talent
Miranda Tapsell (Love Child, Nine Network)
Most Popular Entertainment Program
Hamish & Andy’s Gap Year South America (Nine Network)
Hamish and Andy on the red carpet.
Most Popular Lifestyle Program
The Living Room (Network Ten)
Most Popular Sports Program
The NRL Footy Show (Nine Network)
Most Popular Reality Program
The Block (Nine Network)
Graham Kennedy Award For Most Outstanding New Talent
Miranda Tapsell (Love Child, Nine Network)
Most Outstanding News Coverage
“Lindt Café Siege” (Seven News, Channel Seven)
Most Popular Drama Series
Home And Away (Channel Seven)
Most Outstanding Drama Series
Wentworth (FOXTEL/SoHo)
Most Outstanding Public Affairs Report
‘‘Banking Bad” (Four Corners, ABC)
Most Outstanding Children's Program
Nowhere Boys (ABC3)
Most Outstanding Factual Program
First Contact (SBS ONE)
Hall of Fame
Home And Away (Channel Seven)
The cast of Home And Away.

TV WEEK Logie Award winners 2014

DATE: Sunday, April 27, 2014
BROADCAST ON: Nine Network
PERFORMERS: Jason Derulo, Ed Sheeran, Kylie Minogue, John Newman, Tina Arena, MKTO.
VENUE: Palladium Ballroom, Crown Towers, Melbourne
Most Popular Personality On TV
Scott Cam (The Block, Nine)
Most Popular Actress
Asher Keddie (Offspring, Chanel 10)
Most Popular Actor
Chris Lilley (Ja'mie King, Ja'mie: Private School Girl, ABC1)
Most Popular Presenter
Scott Cam (The Block, Nine)
Most Outstanding Miniseries or Telemovie
Top of the Lake (Foxtel/UKTV)
Most Outstanding Actor
Lachy Hulme (Power Games: The Packer-Murdoch Story, Nine Network)
Most Outstanding Actress
Asher Keddie (Offspring, Network Ten)
Most Outstanding Light Entertainment Program
Housos (SBS ONE)
Most Popular New Talent
Bonnie Sveen (Home And Away, Channel Seven)
Most Popular Light Entertainment Program
Hamish & Andy's Gap Year Asia (Nine Network)
Bonnie Sveen.
Most Popular Lifestyle Program
Better Homes And Gardens (Channel Seven)
Most Popular Sports Program
The Footy Show (NRL) (Nine Network)
Most Popular Reality Program
My Kitchen Rules (Channel Seven)
Graham Kennedy Award For Most Outstanding New Talent
Remy Hii (Better Man, SBS ONE)
Most Outstanding News Coverage
NSW Bushfires (Nine News, Nine Network)
Most Popular Drama Series
Home And Away (Channel Seven)
Most Outstanding Drama Series
Redfern Now (ABC1)
Most Outstanding Public Affairs Report
Prisoner X - The Australian Connection (Foreign Correspondent, ABC1)
Most Outstanding Children's Program
Nowhere Boys (ABC3)
Most Outstanding Factual Program
Kings Cross ER: St Vincent's Hospital (Foxtel/Crime & Investigation Network)
Hall of Fame
Peter Harvey (Nine Network)
Johanna Griggs accepting a Logie.

TV WEEK Logie Award winners 2013

DATE: Sunday, April 7, 2013
BROADCAST ON: Nine Network
PERFORMERS: Birdie, Michael Buble, Bruno Mars, Olly Murs.
VENUE: Palladium Ballroom, Crown Towers, Melbourne
Most Popular Personality On TV
Asher Keddie (Offspring, Network Ten)
Most Popular Actress
Asher Keddie (Offspring, Chanel 10)
Most Popular Actor
Steve Peacocke (Home And Away, Seven Network)
Most Popular Presenter
Hamish Blake (Hamish and Andy's Euro Gap Year/ Hamish & Andy's Caravan Of Courage: Australia Vs New Zealand, Nine Network)
Most Outstanding Miniseries or Telemovie
Howzat! Kerry Packer's War, Channel 7
Most Outstanding Actor
Anthony Hayes (Devil's Dust, ABC1)
Most Outstanding Actress
Deborah Mailman (Mabo, ABC1)
Most Outstanding Light Entertainment Program
The X-Factor (Seven Network)
Most Popular New Male Talent
Joel Madden (The Voice, Nine Network)
Most Popular New Female Talent
Brenna Harding (Puberty Blues, Network Ten)
Bert Newton and Asher Keddie.
Most Popular Light Entertainment Program
The Voice (Nine Network)
Most Popular Lifestyle Program
Better Homes And Gardens (Channel 7)
Most Popular Sports Program
The Footy Show (NRL) (Nine Network)
Most Popular Reality Program
The Block (Nine Network)
Most Popular Factual Program
Bondi Rescue (Channel 10)
Graham Kennedy Award For Most Outstanding New Talent
Shari Sebbens (Redfern Now, ABC1)
Most Outstanding News Coverage
Catholic Church allegedly hid crimes of paedophile priests (Lateline, ABC1)
Most Popular Drama Series
House Husbands (Nine Network)
Most Outstanding Drama Series
Redfern Now (ABC1)
Most Outstanding Public Affairs Report
Captain Emad, Smugglers' Paradise: Australia (Four Corners, ABC1)
Julia Morris accepting a Logie Award.
Most Outstanding Children's Program
Dance Academy (ABC3)
Most Outstanding Factual Program
Go Back To Where You Came From (SBS)
Hall of Fame
Brian Henderson

TV WEEK Logie Award winners 2012

DATE: Sunday, April 15, 2012
BROADCAST ON: Nine Network
PERFORMERS: One Direction, Flo Rida, Seal, Tony Bennett, Delta Goodrem
VENUE: Palladium Ballroom, Crown Towers, Melbourne
Most Popular Personality On TV
Hamish Blake (Hamish & Andy’s Gap Year, Nine Network)
Most Popular Actress
Asher Keddie (Offspring, Network Ten & Paper Giants: The Birth Of Cleo, ABC1)
Hall of Fame
Ian “Molly” Meldrum
Most Popular Actor
Hugh Sheridan (Packed To The Rafters, Channel Seven)
Most Popular Presenter
Adam Hills (Spicks And Specks, ABC1 & Adam Hills in Gordon St Tonight, ABC1)
Most Outstanding Drama Series, Miniseries or Telemovie
The Slap (ABC1)
Most Outstanding Actor
Rob Carlton (Paper Giants: The Birth Of Cleo, ABC1)
Most Outstanding Actress
Melissa George (The Slap, ABC1)
Most Popular New Male Talent
Steve Peacocke (Home And Away, Channel Seven)
Most Popular New Female Talent
Melissa Bergland (Winners & Losers, Channel Seven)
Hamish Blake busting a move with his TV WEEK Logie.
Most Popular Drama Series
Packed To The Rafters (Channel Seven)
Most Popular Light Entertainment Program
Hamish & Andy's Gap Year (Nine Network)
Most Popular Lifestyle Program
Better Homes And Gardens (Channel Seven)
Most Popular Sports Program
2011 AFL Grand Final (Network Ten)
Most Popular Reality Program
The Block (Nine Network)
Most Popular Factual Program
Bondi Rescue (Network Ten)
Graham Kennedy Award For Most Outstanding New Talent
Chelsie Preston Crayford (Underbelly: Razor, Nine Network)
Most Outstanding News Coverage
The Queensland Floods (Nine News, Nine Network)
Most Outstanding Public Affairs Report
"A Bloody Business" (Four Corners/Sarah Ferguson, ABC1)
Most Outstanding Light Entertainment Program
Spicks And Specks (ABC1)
Most Outstanding Sports Coverage
State Of Origin III (Nine Network)
Most Outstanding Children’s Program
My Place (ABC3)
Most Outstanding Factual Program
Go Back To Where You Came From (SBS)
The cast of Packed To The Rafters.

TV WEEK Logie Award winners 2011

DATE: Sunday, May 1, 2011
BROADCAST ON: Nine Network
PERFORMERS: Maroon 5, Katy Perry, Jessie J
VENUE: Palladium Ballroom, Crown Towers, Melbourne
HOST: Shane Bourne
Most Popular Personality On TV
Karl Stefanovic
Hall Of Fame
Laurie Oakes
Most Popular Actress
Asher Keddie (Offspring, Network Ten)
Most Popular Actor
Hugh Sheridan (Packed To The Rafters, Channel Seven)
Most Popular Presenter
Karl Stefanovic (Today, Nine Network)
Most Outstanding Drama Series, Miniseries or Telemovie
Underbelly: The Golden Mile (Nine Network)
Most Outstanding Actor
Richard Roxburgh (Rake, ABC1)
Most Outstanding Actress
Claire van der Boom (Sisters Of War, ABC1)
Most Popular Factual Program
Bondi Rescue(Network Ten)
Most Popular Lifestyle Program
Better Homes And Gardens (Channel Seven)
Karl Stefanovic.
Most Popular New Female Talent
Chrissie Swan (The Circle, Network Ten)
Most Popular New Male Talent
Firass Dirani, (Underbelly: The Golden Mile, Nine Network)
Most Popular Drama Series
Packed To The Rafters (Channel Seven)
Most Popular Light Entertainment Program
The Circle, Network Ten
Most Popular Sports Program
The Footy Show AFL (Nine Network)
Most Popular Reality Program
*MasterChef Australia (Network Ten)
Most Outstanding News Coverage
“New Zealand Mine Disaster” (Seven News, Channel Seven)
Most Outstanding Public Affairs Report
“Smugglers’ Paradise” (Four Corners, ABC1)
Most Outstanding Factual Program
Trishna & Krishna: The Quest For Separate Lives (Channel Seven)
Most Outstanding Light Entertainment Program
Spicks And Specks (ABC1)
Most Outstanding Sports Coverage
The Ashes 2010 First Test – Day One at the Gabba (Nine Network)
Most Outstanding Children's Program
Dance Academy (ABC3)
Graham Kennedy Award For Most Outstanding New Talent
Firass Dirani Underbelly: The Golden Mile (Nine Network)
Firass Dirani.

TV WEEK Logie Award winners 2010

DATE: Sunday, May 2, 2010
BROADCAST ON: Nine Network
PERFORMERS: Gabriella Cilmi, Rogue Traders, KD Lang, John Mayer
VENUE: Palladium Ballroom, Crown Towers, Melbourne
HOST: Bert Newton
Most Popular Personality On TV
Ray Meagher
Hall Of Fame
Brian Naylor
Most Popular Actress
Rebecca Gibney (Packed To The Rafters, Channel Seven)
Most Popular Actor
Hugh Sheridan (Packed To The Rafters, Channel Seven)
Most Popular Presenter
Shaun Micallef (Talkin’ ‘Bout Your Generation, Network Ten)
Most Outstanding Drama Series, Miniseries or Telemovie
East West 101 (SBS ONE)
Most Outstanding Actor
Don Hany (East West 101, SBS ONE)
Most Outstanding Actress
Claudia Karvan (Saved, SBS ONE)
Most Popular Factual Program
Bondi Rescue (Network Ten)
Most Popular Lifestyle Program
Better Homes And Gardens (Channel Seven)
Rebecca Gibney.
Most Popular New Female Talent
Carrie Bickmore (The 7PM Project, Network Ten)
Most Popular New Male Talent
Luke Mitchell (Home And Away, Channel Seven)
Most Popular Australian Drama
Packed To The Rafters (Channel Seven)
Most Popular Light Entertainment Program
Talkin’ ‘Bout Your Generation (Network Ten)
Most Popular Sports Program
The Footy Show NRL (Nine Network)
Most Popular Reality Program
MasterChef Australia (Network Ten)
Most Outstanding News Coverage
“Victorian Bushfires” (Seven News, Channel Seven)
Most Outstanding Public Affairs Report
“Code Of Silence” (Four Corners, ABC1)
Most Outstanding Factual Program
Law And Disorder (SBS ONE)
Most Outstanding Light Entertainment Program
Talkin’ ‘Bout Your Generation (Network Ten)
Sean Micallef.
Most Outstanding Sports Coverage
V8 Supercars – Supercheap Auto Bathurst 1000 (Channel Seven)
Most Outstanding Children's Program
My Place (ABC3)
Graham Kennedy Award For Most Outstanding New Talent
Matt Preston (MasterChef Australia, Network Ten)
Matt Preston.

read more from

/assets/images/headerlogos/TVWEEK-logo.svg