Celeb News

ARIAs 2019: The full list of winners and nominees - updated as it happens

Every winner revealed live.

It's that time of the year again - when a spotlight shine on Australian musicians and their incredible talents.
Yep, it's the ARIA Awards.
Held at The Star in Sydney and hosted by Guy Sebastian, the event will see gongs given out to the country's brightest shining music stars, with nominees including Tones and I, Dean Lewis, Birds of Toyko and Amy Shark. Meanwhile, Human Nature will be inducted into the Hall of Fame.
Don't miss a single minute of the action and scroll on to check out the full list of nominees as well as the winners (bolded in black) updated in real time as soon as they're announced.
Album Of The Year
WINNER: Dean Lewis — A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Hilltop Hoods — The Great Expanse ( Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS DU SOL — Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
The Teskey Brothers — Run Home Slow (Ivy League Records)
Thelma Plum — Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Best Male Artist
WINNER: Dean Lewis — 'A Place We Knew' (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian — 'Choir' (Sony Music Australia)
Hayden James — 'Between Us' (Future Classic)
Matt Corby — 'Rainbow Valley' (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Paul Kelly — 'Nature' (EMI Music Australia)
Best Female Artist
Amy Shark — 'Mess Her Up' (Wonderlick Recording Company)
Jessica Mauboy — 'Little Things' (Sony Music Australia)
Julia Jacklin — 'Crushing' (Liberation Records)
Thelma Plum — 'Better In Blak' (Warner Music Australia Pty Ltd)
WINNER: Tones And I — 'Dance Monkey' (Bad Batch Records/Sony Music)
Best Dance Release
Dom Dolla — 'Take It' (Sweat It Out/Warner Music Australia Pty Ltd)
FISHER — 'You Little Beauty' (etcetc Music)
Peking Duk & Jack River — 'Sugar' (Sony Music Australia)
PNAU — 'Solid Gold' (etcetc Music)
WINNER: RÜFÜS DU SOL — 'Solace' (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
Guy Sebastian is hosting the 2019 ARIA Awards Image: Supplied
Best Group
5 Seconds Of Summer — 'Easier' (Interscope / EMI Music Australia)
Birds Of Tokyo — 'Good Lord' (EMI Music Australia)
Hilltop Hoods — The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS DU SOL — Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
WINNER: The Teskey Brothers — Run Home Slow (Ivy League Records)
Breakthrough Artist
G Flip — About Us (Future Classic)
Stella Donnelly — Beware Of The Dogs (Stella Music/MGM)
The Teskey Brothers — Run Home Slow (Ivy League Records)
Thelma Plum — Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
WINNER: Tones And I — 'Dance Monkey' (Bad Batch Records/Sony Music)
Best Pop Release
Amy Shark — 'Mess Her Up' (Wonderlick Recording Company)
Dean Lewis — 'A Place We Knew' (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian — 'Choir' (Sony Music Australia)
Thelma Plum — 'Better In Blak' (Warner Music Australia Pty Ltd)
WINNER: Tones And I — 'Dance Monkey' (Bad Batch Records/Sony Music)
Best Hip Hop Release
Baker Boy — 'Cool As Hell' (Danzal Baker/Island Records Australia)
Hilltop Hoods — 'The Great Expanse' (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Illy — 'Then What' (Sony Music Australia)
WINNER: Sampa The Great — 'Final Form' (Ninja Tune/Inertia Music)
Tkay Maidza — 'Awake' feat. JPEGMAFIA (Dew Process/Universal Music Australia)
Best Soul/R&B Release
WINNER: Kaiit — 'Miss Shiney' (Alt. Music Group/Ditto Music)
Matt Corby — 'Rainbow Valley' (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Adrian Eagle — 'AOK' (Adrian Eagle)
Genesis Owusu — 'WUTD + Vultures' (Ourness/AWAL)
Tash Sultana — 'Can't Buy Happiness' (Lonely Lands Records/Sony Music Australia)
Best Independent Release
Angie McMahon — 'Salt' (Independent/AWAL)
G Flip — 'About Us' (Future Classic)
Julia Jacklin — 'Crushing' (Liberation Records)
The Teskey Brothers — 'Run Home Slow' (Ivy League Records)
WINNER: Tones And I — 'The Kids Are Coming' (Bad Batch Records/Sony Music)
Best Rock Album
WINNER: Amyl and The Sniffers — Amyl and The Sniffers (Flightless Records)
Holy Holy — My Own Pool Of Light (Wonderlick Recording Company)
Jimmy Barnes — My Criminal Record (Bloodlines)
Midnight Oil — Armistice Day: Live at The Domain, Sydney (Sony Music Australia)
Skegss — My Own Mess (Ratbag Records)
Best Adult Contemporary Album
Julia Jacklin — Crushing (Liberation Records)
WINNER: Paul Kelly — Nature (EMI Music Australia)
Samantha Jade — The Magic of Christmas (Sony Music Australia)
Seeker Lover Keeper — Wild Seeds (Liberation Records)
The Paper Kites — On The Corner Where You Live (Wonderlick Recording Company)
Best Country Album
Charlie Collins — Snowpine (Mirror Music/Inertia Music)
Felicity Urquhart — Frozen Rabbit (ABC Music/Universal Music Australia)
Lee Kernaghan — Backroad Nation (ABC Music/Universal Music Australia)
WINNER Morgan Evans — Things We Drink To (Warner Music Nashville)
Sara Storer — Raindance (Universal Music Australia)
Best Hard Rock/Heavy Metal Album
Clowns — Nature/Nurture (Damaged Record Co./Caroline Australia)
Dead Letter Circus — Dead Letter Circus (BMG)
DZ Deathrays — Positive Rising: Part 1 (I OH YOU)
King Gizzard and The Lizard Wizard — Infest The Rats' Nest (Flightless Records/Inertia Music)
WINNER: Northlane — Alien (UNFD)
Best Blues & Roots Album
Dan Sultan — Aviary Takes (Liberation Records)
John Butler Trio — HOME (Jarrah Records/MGM)
King Gizzard and The Lizard Wizard — Fishing For Fishies (Flightless Records/Inertia Music)
Paul Kelly — Live At Sydney Opera House (ABC Music/Universal Music Australia)
WINNER: The Teskey Brothers — Run Home Slow (Ivy League Records)
Best Children's Album
WINNER: Dan Sultan — Nali & Friends (ABC Music/Universal Music Australia)
Kamil Ellis and Ensemble Offspring — Classic Kids: Music For The Dreaming (Australian Broadcasting Corporation)
Regurgitator's Pogogo Show — The Really Really Really Really Boring Album (ABC Music/Universal Music Australia)
The Beanies — Imagination Station (Kinderling Kids Radio)
The Wiggles — Party Time! (ABC Music/Universal Music Australia)
WATCH: Starley tells us what it's like to tour with Carly Rae Jepsen at the ARIAs. Continues below...
PUBLIC VOTED AWARDS
Best Video presented by YouTube Music
Baker Boy — 'Cool As Hell' (Danzal Baker/Island Record Australia)
Briggs — 'Life Is Incredible' feat. Greg Holden (Adam Briggs/Island Records Australia)
G Flip — 'Drink Too Much' (Future Classic)
WINNER: Guy Sebastian — 'Choir' (Sony Music Australia)
Hilltop Hoods — 'Exit Sign' feat. Illy & Ecca Vandal (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Jessica Mauboy — 'Little Things' (Sony Music Australia)
PNAU — 'Solid Gold' (etcetc Music)
Sampa The Great — 'Final Form' (Ninja Tune/Inertia Music)
Thelma Plum — 'Better In Blak' (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I — 'Dance Monkey' (Bad Batch Records/Sony Music Australia)
Best Australian Live Act
Amy Shark – Amy Shark Australian Tour
Baker Boy – Cool As Hell Tour
Electric Fields – 2000 And Whatever Tour
Gang Of Youths – Say Yes To Life Tour
WINNER: Hilltop Hoods – The Great Expanse World Tour
Keith Urban – Graffiti U Tour 2019
King Gizzard and The Lizard Wizard – King Gizzard & The Lizard Wizard Australian Tour 2019
Midnight Oil – Midnight Oil
Peking Duk – Peking Duk's Biggest Tour Ever … So Far
The Teskey Brothers – The Teskey Brothers – Intimate Venue Tour
Song of the Year Presented by YouTube Music
5 Seconds Of Summer – Easier
Amy Shark – Mess Her Up
Birds Of Tokyo – Good Lord
Dean Lewis – 7 Minutes
WINNER: Guy Sebastian – Choir
Hilltop Hoods – Leave Me Lonely
Kian – Waiting
Morgan Evans – Day Drunk
Ocean Alley – Confidence
Tones and I – Dance Monkey
Best International Artist
Ariana Grande – Thank U, Next
Billie Eilish – When We All Fall Asleep Where Do We Go
Ed Sheeran – No. 6 Collaborations Project
George Ezra – Staying At Tamara's
Khalid – Free Spirit
P! nk – Hurts 2B Human
Post Malone – Hollywood's Bleeding
Shawn Mendes – Shawn Mendes
WINNER: Taylor Swift – Lover
Travis Scott – Astroworld
Telstra ARIA Music Teacher of the Year
WINNER: Antonio Chiappetta (St Andrews College, Marayong, NSW)
Bel Skinner (North Regional TAFE, WA)
Julie Rennick (Gunnedah Conservatorium, NSW)
Lee Strickland (Narbethong State Special School, QLD)
ARTISAN AWARDS
Best Cover Art
WINNER: Emilie Pfitzner for Thelma Plum – Better in Blak
Engineer Of The Year
WINNER: Sam Teskey for The Teskey Brothers – Run Home Slow
Producer Of The Year
WINNER: Dann Hume for Matt Corby – Rainbow Valley